rubikon.sk Vírivky Vírivky

rubikon.sk – Používanie svetiel vozidla v zime

Jazda s nedostatočne osvetleným vozidlom môže byť nebezpečná nielen pre vás ale aj ostatných účastníkov cestnej premávky. V zime, keď je počasie bláznivé a viditeľnosť zhoršuje šero, tma, sneh alebo hmly, to platí dvojnásobne. Poradíme vám, ako bezpečnosť zvýšiť a načo nezabúdať.

Povinnosť osvetlenia platí na Slovensku počas celého roka. V zime je však nanajvýš žiaduce a potrebné. Aby vám vaše svetlá svietili tak, ako majú, musia byť správne nastavené. Oslnenie oproti idúceho vodiča nemusí, najmä na zimných cestách, skončiť dobre. Aj vďaka oslneniu sa stáva veľa dopravných nehôd.  Správne nastavenie svetiel alebo ich kontrolu vám vykonajú v každom autoservise pomocou regloskopu. Mali by ste tam zavítať minimálne raz či dvakrát rok.  Netýka sa to len diaľkových svetiel ale aj svetiel stretávacích. Nielen správne nastavenie svetiel, ale dôležitá je aj priehľadnosť a čírosť krycieho plastu svetlometu. Zažltnuté plastové kryty sa väčšinou dajú pekne vyleštiť. Okrem toho je však v zime potrebné plastové kryty pravidelne čistiť od nánosov a špiny.  Nedostatočne priehľadné kryty totiž znižujú účinnosť svetlometov niekedy až o polovicu.

 

Len denné svetlá počas zimného obdobia nestačia. Nepotrebujete len dobre vidieť, ale musíte byť aj dobre viditeľný. Nezabudnite preto zapínať aj zadné koncové svetlá. Počas zlej viditeľnosti a hustej hmly, používajte aj hmlové svetlá. Najmä ak sa ocitnete kdesi na medzihorských cestách, kde veľa áut práve nejazdí. Určite prispejú k zlepšeniu vašej viditeľnosti, ale používajú sa skutočne v prípadoch, kedy je viditeľnosť mizivá. Tak na 50 metrov. Pri dobrej viditeľnosti skôr vodičov oslepujú a môžu spôsobiť komplikované situácie na cestách. Teda pokiaľ ste v nejakej kolóne, radšej hmlové svetlá nezapínajte, aby ste nevyvolali všeobecnú nervozitu. Keď je najbližšie vozidlo tak kilometer pred vami, hmlovky nepotrebujete.

 

Pri zimnej jazde majte taktiež v zásobe náhradné žiarovky do svetiel, predovšetkým do svetiel stretávacích, parkovacích a do smeroviek. Nikdy neviete, kedy môže skončiť ich životnosť a v zime vám budú svetlá veľmi chýbať. Pri jazdení s prívesným vozíkom skontrolujte, či nesvietite vyššie ako obvykle a neoslňujete ostatných vodičov. Ak áno, svetlá budete musieť nastaviť, či už automaticky alebo ručne. Výšku svetiel zvykne niekedy ovplyvniť aj plne naložený kufor, ktorý nadvihne prednú časť vozidla.


Vozidlo v zime si vyžaduje skutočnú starostlivosť, starostlivosť o kvalitné svietenie je len jednou z povinností. Ak ste len príležitostný šofér a cestujete len občas, možno bude pre vás výhodnejšia možnosť prenájom auta resp. prenájom minibusu.  Autopožičovňa Bratislava  vám zapožičia vozidlá skvele pripravené na zimnú jazdu.